Apple ve İrlanda Avrupa Komisyonu’nun 13 Milyar Euroluk Vergi Kararına Bu Hafta İtiraz Ediyor..

Apple ve İrlanda Avrupa Komisyonu’nun 13 Milyar Euroluk Vergi Kararına Bu Hafta İtiraz Ediyor..


BBC’de yer alan habere göre teknoloji devi Apple ve İrlanda Hükümeti, açıklandığı tarihte ciddi tartışmalar yaratan 13 milyar Euroluk vergi ödemesine dair Avrupa Komisyonu kararına bu hafta içinde itiraz edecek. (Haber için)

Avrupa Komisyonu tarafından 30 Ağustos 2016 tarihinde yapılan bir açıklama ile AB üyesi İrlanda’nın, ödenmeyen vergiler karşılığı 13 milyar Euro’yu Amerikan teknoloji devi Apple’dan tazmin etmesi gerektiğine karar verilmişti.  Komisyon sözcüsü tarafından yapılan açıklamada; Apple’ın İrlanda’da bulunan sözde şirket merkezinde çalışan olmadığı ve gerçek bir ticari faaliyet bulunmadığı, buna rağmen İrlanda tarafından Apple’a özel vergi avantajları sağlandığı, Birlik üyesi ülkelerin, Birliğin devlet yardımı kuralları çerçevesinde “seçilmiş/belirli” firmalara vergi avantajı sunma haklarının bulunmadığı da vurgulanmıştı.

2015 yılı net karı 53 milyar Dolar olan Apple açısından anılan tutarın ödenmesi bir sıkıntı yaratacak gibi görünmese de kararın açıklanmasının hemen ardından İrlanda Hükümeti ve Apple itiraz edeceklerini açıklamışlardı. İrlanda Hükümeti, anılan Komisyon kararının İrlanda hukuku ve vergi sisteminin yanlış anlaşılmasından kaynaklandığını ve ulusal bağımsızlığa müdahale anlamına geldiğini savunurken, Apple yetkilileri, özellikle seçilmiş ve uygun bir hedef olduklarını belirtiyorlar.

Kurumlar vergisi oranının %12,5 olduğu İrlanda’da, Apple’ın ödediği vergi oranının %1’in bile altında olduğunun tespit edildiği Komisyon kararı, uluslararası alanda da ciddi yankılar bulmuştu. Dünya Bankası Başkan yardımcılığı ve Başekonomistliği görevlerinde de bulunan, Nobel ödüllü Joseph Stiglitz (Bilgi için) İrlanda Hükümeti’nin karara itiraz etmeyerek gereğini yerine getirmesini, İrlanda’nın bugüne kadarki uygulamasının vergiden kaçınmayı teşvik ettiğini, ötesinde ABD teknoloji devlerinin ABD’de %35 oranında vergi ödemekten kaçınmak için başvurdukları bu yolun vergi yolsuzluğu anlamına geldiğini ifade ediyor.

Komisyon kararı Avrupa Birliği ile ABD arasında gerginlik yaratırken, bizde de bir yankı bulmuştu. Bakan Mehmet Şimşek, kararın açıklanmasından hemen sonra 30 Ağustos’da ingilizce bir twit yazarak; “Apple should move to Turkey. Happy to provide more generous tax incentives. Won’t have to deal with EU bureaucyracy” demişti. Bu twitiyle Bakan Şimşek, Apple’ı Türkiye’ye davet ederken, kendilerine daha cömert vergi teşvikleri sağlanacağını, bir yandan da bürokrasiyle uğraşmak zorunda kalmayacaklarını ifade ediyordu. (Twit için)

Siber güvenlik sorununun ön planda olacağı 2017 yılında, Apple ve diğer teknoloji devlerinin güvenlik, insan hakları ve vergi kavramları çerçevesinde ciddi bir şekilde sorgulanması da olası görünmektedir.