Kişisel Verileri Koruma Kuruluna İki Üye Daha Seçildi

Kişisel Verileri Koruma Kuruluna İki Üye Daha Seçildi


7 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ile oluşturulan Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na Cumhurbaşkanı tarafından iki üye ataması yapıldı. 16 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararlar ile Prof.Dr. Faruk Bilir ile Şaban Baba Kurul üyeliklerine atandı.

Ekim ayında TBMM’de yapılan seçimlerle Kurul üyeliklerine AKP’den Cabir Bilirgen, Cengiz Paşaoğlu ve Mehmet Niyazi Tanılır, CHP’den Turan Arık ve HDP’den Yusuf Alataş seçilmişti. (ilgili haber)

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan üye seçimleriyle birlikte Kurul’un 7 üyesi seçilmiş oldu. 6698 sayılı KVKK’nun 21 inci maddesine göre Kurul toplam 9 (dokuz) üyeden oluşmakta olup geriye kalan iki üyenin de Bakanlar Kurulu tarafından seçilmesi bekleniyor. Kanun’un geçici 1 inci maddesine göre seçimlerin Kanun’un yayımlanmasından sonra 6 ay içerisinde tamamlanması ile Başkanlık teşkilatının çalışmaya başlaması öngörülmüştü. Belirlenen sürenin 7 Ekim 2016 tarihinde dolmasına rağmen Kurul oluşumu henüz tamamlanabilmiş değil.

Bu atamalarla birlikte Kurul’un 2017 itibariyle çalışmaya başlaması beklenmektedir.